NÁZEV
Centrum ekologických aktivit Sluňákov
Budova Centra ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou byla zrealizována v roce 2007. Stávající koncepce energetických systémů byla v době vzniku objektu progresivní a prezentovala moderní přístup k nízkoenergetické výstavbě.
Dům je navržen jako obydlená terénní vlna, která je plynule přechází v okolní terén. Jeho architektura se uplatňuje směrem na jih prosklenou fasádou s terasou a mobilním stíněním, na východ a částečně na sever dvěma zářezy vstupů (hlavní a technický). Východní konec domu symbolicky vystupuje ze země a vystavuje se tak záři jihozápadního slunce. Od severu je objekt chráněn zemním valem, který plynule přechází v zelenou střechu objektu, která od západu k východu mírně stoupá. Zatravněná střecha je významnou součástí urbanistického konceptu.
Vytápění a chlazení:
Na to tento projekt navazuje na původní koncepci energetických systémů a dále ho rozšiřuje o současné nejmodernější technologie, aby i nadále platilo, že tento objekt má rozšiřovat povědomí o současných možnostech vytápění, větrání i chlazení. Současně s výše zmíněným má modernizace zlepšit tepelný komfort osob v zimním i letním období a zároveň vyřešit havarijní stav některých prvků systému vytápění, větrání a regulace.
Zdrojem tepla zůstává kaskáda peletových kotlů, které budou doplněny o tepelné čerpadlo typu země-voda napojené na soustavu hlubinných vrtů (celková délka 660 m). Zapojení systému umožňuje provozovat zdroj i v režimu pasivního a aktivního chlazení, které ale nelze považovat za plnohodnotné chlazení, ale pouze jako prvek zlepšující komfort užívání v letním období.
Z důvodu zlepšení tepelného komfortu budou do pobytových prostor nově instalovány topné/chladicí panely, které umožní rovněž snížit potřebnou teplotu otopné vody a zvýšit účinnost zdroje tepla. Přidáním sálavé topné složky do místností bude možné snížit požadovanou teplotu vzduchu při zachování stejné výsledné teploty a v důsledku i snížení potřeby tepla na vytápění.
Vzduchotechnika:
V rámci celkové modernizace TZB systémů budou nahrazeny stávající vzduchotechnické jednotky za jednotky s účinnějšími výměníky ZZT a EC motory. Přívod čerstvého vzduchu přes zemní výměník, který je umístěný ve valu na severní straně objektu, zůstane zachován.
FÁZE PROJEKTU
StudiePovolení záměruRealizační projekt
ARCHITEKT:
Projektil Architekti s.r.o.
SPOLUPRÁCE:
INVESTOR:
Statutární město Olomouc
PROJEKT:
2023 - 2024



